» اخبار استارتاپی » افزایش دوبرابری هزینه دامنه ir
اخبار استارتاپی

افزایش دوبرابری هزینه دامنه ir

اردیبهشت 9, 1402 60

بر اساس اطلاعیه مرکز ایرنیک، قیمت ثبت، تمدید و انتقال دامنه ir افزایش یافت. ایرنیک در این اعلامیه اعلام کرد از چهارم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، نرخ ارایه خدمات ثبت دامنه برای هر کاربر ۱۶ هزار تومان خواهد بود. پیش از این، این رقم برای هر کاربر معادل ۸ هزار تومان بوده است و اکنون با افزایش دو برابری مواجه شده است.

دامنه ir یکی از محبوب‌ترین دامنه‌های ملی ایران است و در بسیاری از صنایع و کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افزایش قیمت برای بسیاری از کاربران آن، دردسرساز خواهد بود و ممکن است باعث کاهش استفاده از این دامنه شود.

هزینه ثبت دامنه آی آر در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر همچنان به دلیل تحریم‌های اقتصادی بالاست. با این حال، با افزایش دو برابری هزینه دامنه ir کاربران ایرانی همچنان باید برای خرید و ثبت دامنه ir بیشتر از کاربران کشورهای دیگر پرداخت کنند.

برخی متخصصان فناوری از افزایش قیمت دامنه ir به عنوان یک عامل مهم در کاهش تعداد وب‌سایت‌های ایرانی و افزایش بروز مشکلات امنیتی در اینترنت در ایران هشدار داده‌اند. در واقع، افزایش هزینه دامنه می‌تواند به افزایش فعالیت‌های غیرقانونی مانند فروش دامنه‌های تقلبی و نامناسب و یا استفاده از دامنه‌های رایگان منجر شود.

در کل، افزایش دو برابری هزینه دامنه ir در ایران باعث می‌شود که کاربران مجبور به پرداخت هزینه بیشتری برای ثبت و نگهداری دامنه‌های خود باشند. علاوه بر آن، ایرنیک اعلام کرده که هزینه ثبت، تمدید و انتقال دامنه های ir با پسوندهای خاصی مانند ac.ir و co.ir نیز با افزایشی ۲ برابری مواجه خواهد شد. بدیهی است که این افزایش قیمت می‌تواند تاثیری بر تعداد ثبت دامنه‌های آی آر داشته باشد و ممکن است برخی افراد با این تغییر در نرخ، ترجیح دهند به دامنه های دیگری مانند دامنه های بین‌المللی نظیر com. و net. رجوع کنند.

تصمیم ایرنیک در افزایش قیمت دامنه‌های آی آر در چارچوب تلاش‌هایی برای بهبود سیستم امنیتی این دامنه‌ها اتخاذ شده است. ایرنیک در این راستا بهبود سیستم‌های امنیتی را با تمرکز بر روی راه‌اندازی DNSSEC برای دامنه‌های ir تبیین کرده است. DNSSEC یک تکنولوژی است که از رمزنگاری برای ایمن سازی ارتباط بین مرورگر کاربر و سرورهای DNS استفاده می‌کند.

همچنین، باید گفت که قیمت دامنه‌های آی آر در ایران نسبتاً بالاست در حالی که در بسیاری از کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی، قیمت دامنه‌های ملی به قیمت دامنه‌های بین‌المللی نزدیک است و گاهی اوقات حتی کمتر از آنهاست. این تفاوت قیمتی می‌تواند موجب شود که برخی افراد و شرکت‌ها به دامنه‌های دیگری بجز ir روی بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×