» آموزش » راه اندازی استارتاپ » عوامل موثر در موفقیت استارتاپ ایرانی؛ معرفی بهترین استارتاپ‌ها
راه اندازی استارتاپ

عوامل موثر در موفقیت استارتاپ ایرانی؛ معرفی بهترین استارتاپ‌ها

خرداد 5, 1403 60

دلایل زیادی برای موفقیت معروف‌ترین استارتاپ ایرانی وجود دارد که برای دنبال کردن ایده‌های نو و خلاقانه خود باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

در یکی دو دهه اخیر در ایران، اصطلاحی با عنوان استارتاپ و همچنین اکوسیستم استارتاپی رایج شده است که به کسب‌وکارهای آنلاین مرتبط می‌شود. به این شکل، جوانان خوش فکر و ایده‌پرداز ایرانی، کسب‌وکارهای کوچک استارتاپی خود را معرفی و آغاز می‌کنند و پس از گذشت مدت زمانی به شرکت‌های بزرگی تبدیل می‌شوند که نقش و جایگاه ویژه‌ای را در زندگی روزمره مردم به خود اختصاص داده‌اند. نمونه‌های بی‌شماری از استارتاپ ایرانی وجود دارد که در این مطلب به معرفی برخی از معروف‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. البته باید بدانید که صرف داشتن ایده و قدم گذاشتن در این مسیر به معنای رسیدن به موفقیت نیست، بلکه باید با زیرساخت‌ها، برنامه‌ریزی اصولی و استراتژی دقیق، اهداف خود را تا رسیدن به مراحل بالاتر دنبال کنید.

دلایل موفقیت استارتاپ‌های معروف ایرانی

همان‌طور که اشاره شد، راه‌اندازی استارتاپ به فراهم کردن زمینه‌ها و برنامه‌ریزی نیاز دارد، درغیر این صورت در همان ابتدای راه با شکست مواجه می‌شود. به‌طور کلی شروع کسب‌وکاری نوپا، ریسک بسیار بالایی دارد که پیش از آغاز کار باید با موانع، چالش‌ها و مشکلات احتمالی به‌خوبی آشنا باشید. موفق‌ترین استارتاپ ایرانی که تعداد آن‌ها نیز بسیار زیاد است، دلایل زیادی را برای موفقیت، رشد و توسعه کسب‌وکارشان معرفی می‌کنند که شامل موارد زیر است:

 • داشتن ایده‌های خلاق، نو و کاربردی
 • داشتن روحیه صبر، اراده، پشتکار و انگیزه بالا
 • بررسی نمونه‌های استارتاپی موفق خارجی و الگوگرفتن از آن‌ها
 • تلاش برای جذب منابع مالی لازم و سرمایه‌گذاران
 • استفاده از تکنولوژی و فناوری روز دنیا
 • بررسی نیازهای مشتریان و توجه به جلب رضایت آن‌ها
 • بررسی، تجزیه و تحلیل بازار رقابتی و رقبای احتمالی
 • بررسی نیازهای بازار و توجه به آن
 • رشد و توسعه کسب‌وکار براساس فاکتور زمان
 • و…

تمام موارد ذکر شده، مهم‌ترین دلایل موفقیت استارتاپ‌های معروف و محبوب ایرانی است که درحال حاضر به‌عنوان شرکت‌هایی بزرگ و پرتقاضا مشغول فعالیت هستند. در بین مواردی که به آن‌ها اشاره شد، چند مورد از مهم‌ترین و موثرترین دلایل موفقیت استارتاپ ایرانی را به تفصیل بررسی می‌کنیم، ازجمله:

تیم بنیان‌گذار

بنیان‌گذار استارتاپ همان کسی است که یک ایده تجاری و عالی را در سر دارد و برای عملی کردن آن در تلاش است. به نتیجه رساندن ایده به دانش مدیریتی، ابزارهای تخصصی و فنی و برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد. همه این موارد باید توسط بنیان‌گذار و رهبر استارتاپ انجام شود، اما آیا این کار به‌تنهایی به نتیجه می‌رسد؟ بدون شک یک ایده ناب و یک مدیر کارآمد به‌همراهی کارکنان متخصص و افراد باانگیزه نیاز دارد تا در کمترین زمان، به راحت‌ترین شکل ممکن و بدون اتلاف سرمایه بتواند ایده خود را به شرایطی سودآور و پولساز تبدیل کند.

به جرات می‌توان گفت که تیم بنیان‌گذار از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتورها در موفقیت و یا شکست استارتاپ محسوب می‌شود که نباید از آن غافل شوید. در بررسی اکثر استارتاپ‌های موفق ایرانی، شاهد یک تیم مدیریتی قوی و بنیان‌گذاران شایسته و متخصص هستیم که توانسته‌اند در زمان‌های پرفرازو‌نشیب، تصمیمات موثر و مفیدی برای ادامه راه کسب‌وکارشان اتخاذ کنند.

بهبود همیشگی محصول و خدمات

حتی اگر استارتاپی هستید که یک محصول و خدمت را برای اولین‌بار عرضه می‌کنید، در کمترین زمان شاهد شرکت‌ها و برندهایی خواهید بود که نمونه کار شما را به بازار رقابتی وارد می‌کنند. بنابراین یک استارتاپ ایرانی موفق باید به‌صورت مداوم و همیشگی محصولات و خدمات خود را با توجه به نیازهای مشتریان به‌روزرسانی کند. برای این کار باید بخشی از کسب‌وکارتان را به بررسی همیشگی شرایط بازار، فعالیت رقبا، ترجیحات و نیازهای مشتریان و روش‌های بهبود محصول و خدمت موردنظر اختصاص دهید.

درکنار افزودن خلاقیت و کیفیت به محصولات و خدماتتان، نباید از برندسازی کالاها و خدمات غافل شوید. برای این کار نیز باید به بسترهای مناسب برای معرفی و شناساندن محصولات و خدمات توجه داشته باشید و نگاه مشتریان خود را دنبال کنید. بهبود مداوم و همیشگی محصولات و خدمات درکنار بازاریابی و تبلیغات موثر و قوی، رمز موفقیت و شکست شما در کسب‌وکار جدیدتان خواهد بود.

جذب سرمایه‌گذار

در بررسی دلایل موفقیت استارتاپ ایرانی، باید تامین مالی و جذب سرمایه‌گذاران را جدی بگیرید؛ چراکه بدون پشتیبان مالی مناسب، ادامه مسیر برای شما غیرممکن خواهد شد. تمام استارتاپ‌های موفق، در هر مرحله از رشد و توسعه خود، برای جذب سرمایه به‌منظور تامین نیازهای مالی تلاش کرده‌اند. بنابراین باید بدانید که تا رسیدن به مرحله سودآوری و پولسازی، باید برای جذب اطمینان و توجه سرمایه‌گذاران تلاش کنید. شما برای استخدام کارکنان، ارتقا بازاریابی و گسترش تبلیغات، بهره‌مندی از فناوری‌های مربوط به تولید محصول و خدمات و بسیاری موارد دیگر به منابع مالی کافی نیاز دارید. توجه داشته باشید که بدون پلن قوی، تلاش مداوم و نقشه راهی دقیق نمی‌توانید سرمایه‌گذاران را برای پشتیبانی مالی از طرح کسب‌وکارتان قانع کنید.

معرفی موفق‌ترین و معروف‌ترین استارتاپ‌های ایرانی

حالا که با دلایل موفقیت استارتاپ‌های ایرانی آشنا شدید، نوبت به معرفی برخی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین استارتاپ ایرانی رسیده است. خوشبختانه، استارتاپ‌های موفق زیادی در ایران مشغول فعالیت هستند و روزبه‌روز بر تعداد این کسب‌وکارها افزوده می‌شود. نکته جالب این است که بسیاری از استارتاپ‌های موفقی که توانسته‌اند حضور پررنگی در زندگی روزمره مردم داشته باشند، در ابتدا ایده‌های نو و یا منحصربه‌فردی را دنبال نمی‌کردند، بلکه یک الگوبرداری دقیق و موفق از نمونه‌های استارتاپی خارجی را انجام داده‌اند. این کسب‌وکارهای موفق با پشتکار زیاد، بازاریابی قوی، پشت‌سر گذاشتن موانع و سختی‌ها و همچنین جذب سرمایه کافی به شرکت‌هایی بزرگ و پویا تبدیل شده‌اند. برخی از شناخته شده‌ترین استارتاپ‌های موفق ایرانی شامل موارد زیر است:

استارتاپ دیجی‌کالا

دیجی‌کالا، بهترین، معروف‌ترین  استارتاپ ایرانی است که بدون شک نام آن را شنیده‌اید. ایده اولیه مجموعه دیجی‌کالا، طراحی سایتی به همین نام بود که قصد داشتند بستری برای نقد و بررسی وسایل و محصولات دیجیتالی ایجاد کنند. با گذشت مدت زمانی، صاحبان این ایده، تصمیم گرفتند یک فروشگاه اینترنتی برای فروش کالاهای دیجیتال مانند لپ‌تاپ، موبایل و…راه‌اندازی کنند. با موفقیت‌های چشم‌گیر، این استارت آپ در مسیر توسعه فروشگاه اینترنتی خود، اکنون تمام کالاها و وسایل موردنیاز مردم را به فروش می‌رساند. لازم به ذکر است که تیم وبسایت دیجی کالا، یک تیم قوی و حرفه‌ای است که توانسته بهترین و دردسترس‌ترین بستر را برای پاسخگویی به نیاز مشتریان فراهم کند.

دیجی‌کالا اسنپ

تا پیش از پیدایش تاکسی‌های اینترنتی، اکثر افراد برای رفت‌وآمد سریع و آسان در شهر با آژانس‌های تاکسی‎رانی در محله خود تماس می‌گرفتند. اما درحال حاضر، تاکسی‌های اینترنتی به مهم‌ترین بخش از زندگی روزمره افراد تبدیل شده‌اند و تمایل آن‌ها را برای تماس با آژانس‌های محله کاهش داده‌اند. اوبر، نام اولین کسب‌وکار اینترنتی در زمینه تاکس‎رانی است که در سال 2009 و در آمریکا راه‌اندازی شد. پس از آن، بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان از این ایده موفق الگوبرداری کرده و بر این اساس استارتاپ‌های موفق و پویایی را راه‌اندازی کردند.

در ایران و در سال 1392، ایده تاکسی اینترنتی توسط فردی تحصیل کرده در دانشگاه بریتیش کلمبیا به‌نام شهرام شاهکار استارت زده شد. این ایده در سال 93 و تحت عنوان تاکسی‌یاب عملی شده و فعالیت خود را آغاز کرد. سپس در سال 94 نام آن به اسنپ تغییر پیدا کرده و اپلیکیشن آن نیز وارد بازار شد. استارت آپ اسنپ، تنها پس از گذشت دو سال از فعالیت خود توانست به یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در حوزه تجارت الکترونیک تبدیل شود. این شرکت در مسیر توسعه خود، خدمات گسترده‌ای را به مشتریان عرضه می‌کند که شامل موارد زیر است:

 • درخواست خودرو
 • سفارش غذا
 • رزرو هتل
 • خدمات پزشکی
 • و…

جالب است بدانید که کارکنان شرکت‌های وابسته به اسنپ رقمی بالای 6500 نفر را نشان می‌دهد که تاکیدی بر موفقیت این استارتاپ ایرانی و کارآفرینان حرفه‌ای و متخصص آن است.

استارتاپ آپارات

آپارات نام یکی دیگر از استارتاپ‌های ایرانی است که مشابه ایرانی سایت یوتیوپ محسوب می‌شود. آپارات الگوبرداری موفق و عالی از یوتیوب انجام داده که به‌خوبی طراحی و پیاده‌سازی شده است. از آنجایی که برای استفاده از آن با مشکلات فیلترینگ مواجه نخواهید بود، استقبال از این سایت در بین کاربران ایرانی بسیار زیاد است. به جرات می‌توان گفت که در سایت آپارات می‌توان در هر زمینه و موضوعی، فیلم و کلیپ پیدا کرد.

فیلم‌های موجود در سایت آپارات با دسته‌بندی‌های متنوع و موضوعی، دسترسی به محتوای موردنظر مخاطبان را راحت و سریع کرده است. تهیه اکانت و پروفایل در این سایت رایگان است و برای تمام افراد حقوقی و حقیقی، امکان بارگذاری کلیپ و ویدئو فراهم شده است. موفقیت این استارتاپ به‌دلیل الگوبرداری حرفه‌ای، دسترسی آسان و مخاطب‌محور بودن آن است که درحال حاضر نیز از اصلی‌ترین بسترهای معرفی و تبلیغات در بین افراد و شرکت‌ها محسوب می‌شود.

استارت آپ آپارات به کسب‌وکارهای مختلف برای انجام فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی در بستری عالی و گسترده کمک می‌کند و به همین دلیل در بین کاربران مورد توجه چشم‌گیری قرار گرفته است. هرچه نمایش ویدئو شما در اکانت آپارات بیشتر باشد، می‌توانید از صفحه خود در آپارات با جذب آگهی دیگر کسب‌وکارها، درآمدزایی نیز داشته باشید.

استارتاپ اپلیکیشن کافه بازار

یکی دیگر از موفق‌ترین و معروف‌ترین استارتاپ ایرانی که جایگاه ویژه‌ای در بین کاربران و مخاطبان دارد، کافه بازار است. اپلیکیشن کافه بازار یکی از پرکاربردترین استارتاپ‌های فعال در ایران محسوب می‌شود که نسخه ایرانی شده نرم‌افزار گوگل پلی است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اکثر استارتاپ‌های موفق و پرآوازه ایرانی صرفا یک الگوبرداری عالی و فوق‌العاده از استارتاپ‌های خارجی انجام داده‌اند. اکثر افراد ایرانی که گوشی اندروید دارند، اپلیکیشن کافه بازار را روی موبایل خود نصب کرده‌اند. از مزیت‌های این استارتاپ این است که بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که برای آن باید در گوگل پلی هزینه بپردازید، در کافه بازار رایگان بوده و نیاز به پرداخت هزینه ندارد.

تمام کسانی که صاحبان ایده هستند و برای آن اپلیکیشن و نرم‌افزار تهیه کرده‌اند، می‌توانند آن را در کافه بازار بارگذاری کنند و در صورت استقبال کاربران از آن درآمد قابل توجهی کسب کنند. استارت آپ کافه بازار هم برای صاحبان ایده و هم کاربران عادی، بستری مناسب و ایده‌آل محسوب می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی فاکتورهای اصلی و دلایل مهم موفقیت استارتاپ‌های ایرانی پرداختیم و چندین نمونه استارتاپ ایرانی موفق و شناخته شده را معرفی کردیم. صاحبان ایده‌های نو می‌توانند با نیازسنجی مخاطبان، نوشتن پلن و طرح کسب‌وکار حرفه‌ای و جذب سرمایه کافی، به شرکت‌های بزرگ و پولسازی تبدیل شوند که به نیازهای روزمره مردم پاسخ می‌دهند. بسیاری از استارت آپ‌های موفق و مشهور ایرانی که در این مطلب معرفی شد، از نمونه‌های موفق خارجی، بهترین و عالی‌ترین الگوبرداری را انجام داده‌اند و با تیم‌سازی قوی و جذب سرمایه‌گذاران توانسته‌اند موفقیت‌های چشم‌گیری را کسب کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×