» اخبار استارتاپی » مجوز رسمی فعالیت پلتفرم های توزیع دارو صادر شد
اخبار استارتاپی

مجوز رسمی فعالیت پلتفرم های توزیع دارو صادر شد

شهریور 19, 1402 140

بر اساس مصوبه هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار، کلیه پلتفرم‌های توزیع دارو می‌توانند از مبدأ داروخانه به مصرف‌کننده‌ی نهایی، دارو بفروشند.

با رعایت شرایط مورد نظر، این پلتفرم‌ها می‌توانند با گرفتن مجوز از اتحادیه کسب وکارهای مجازی یا سایر مراجع صدور مجوز کسب وکار اینترنتی اقدام به این کار کنند و نیازی به دریافت مجوز جدید ندارند.


در این مصوبه سازمان غذا و دارو مکلف شده تا دستورالعمل نظارت بر فرایند فعالیت و همکاری داروخانه‌ها با پلتفرم‌ها (برای رسیدن دارو از داروخانه به مصرف کننده نهایی) را طی ۴ ماه تدوین و ابلاغ کنند. در اصل این سازمان از این پس نمی‌تواند با ارسال دارو به صورت آنلاین مخالفت کند بلکه فقط باید نحوه ارسال دارو را مشخص کند و پلتفرم را ملزم کند تا برای ارسال دارو به مصرف کننده نهایی استانداردهای تعیین شده را رعایت کند.

در اصل دولت پذیرفته است که این پلتفرم‌‌‌ها در جایگاه پلتفرمی خود قرار دارند و نقش واسط را بازی می‌کنند و باید نظارت کاملی روی داروخانه‌‌‌ها صورت گیرد. با این همه در این مصوبه هیچ اشاره‌‌‌ای به نوع داروی مجاز برای عرضه از طریق این پلتفرم‌‌‌ها نشده است و قاعدتا از این پس داروخانه‌‌‌ها می‌توانند با همکاری پلتفرم‌‌‌ها تمامی انواع دارو را به صورت آنلاین به دست مصرف‌کننده نهایی برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×