» اخبار استارتاپی » گزارش 1401 دیتاک: توییتر، پاتوق ایرانیان در دوران فیلترینگ اینستاگرام
اخبار استارتاپی

گزارش 1401 دیتاک: توییتر، پاتوق ایرانیان در دوران فیلترینگ اینستاگرام

خرداد 14, 1402 160

گزارش پیش‌رو که توسط شرکت دیتاک تهیه شده است به تحلیل رفتار کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی در سال 1401 می‌پردازد.

درباره دیتاک 

دیتاک یک شرکت دانش‌بنیان و مبتنی بر تکنولوژی است که در حوزه کلان‌داده و هوش مصنوعی، خدمات و محصولات متنوعی را برای تبدیل دیتای پراکنده به دانش منسجم و کاربردی ارائه می‌نماید. سامانه روابط عمومی، اتاق وضعیت فضای مجازی و گزارش‌های تحلیلی از جمله محصولات دیتاک در این حوزه هستند.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران 

ایرانی‌ها با وجود تمام محدودیت‌های اینترنت، چه از داخل و چه از خارج کشور کماکان در فضای مجازی و به ویژه شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند. در برهه‌هایی از زمان مثلا پس از فیلترینگ یک شبکه اجتماعی خاص یا کاهش سرعت اینترنت، میزان تولید و یا مصرف محتوا هم در این فضا کاهش یافته و پس از مدتی به روال کار خود بازمی‌گردد.

نمودار روند انتشار مطالب در هر بستر

با آغاز اعتراضات، محدودیت اینترنت و فیلتر شدن اینستاگرام در اواخر شهریور ماه، میزان انتشار پست در اینستاگرام به طور واضحی کاهش یافت و ایرانیان برای تولید محتوا به توییتر کوچ کردند تا نظرات خود را در این شبکه اجتماعی منعکس کنند. اما پس از مدتی میزان انتشار توییت‌ها در توییتر کاهش یافت و مجددا اینستاگرام به شبکه اجتماعی محبوب کاربران ایرانی تبدیل شد.

سرعت اینترنت در مقایسه با شاخص مشابه جهانی

مقایسه سرعت اینترنت ثابت و موبایل در ایران و جهان، نشان می‌دهد که سرعت اینترنت موبایل در ایران تقریبا با میانگین جهانی برابر است این درحالی است که سرعت اینترنت ثابت در ایران به طور چشمگیری از میانگین جهانی آن کمتر است؛ با این‌حال میزان دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی کاربران در ایران و جهان تقریبا برابر است.

 

برای دسترسی به فایل کامل گزارش، کلیک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×